W czym pomagam

Pomagam mieć spokój

Pomagam mieć więcej spokoju, mniej stresu.
Pomagam mieć czas i siły dla siebie i bliskich. 
Pomagam łapać oddech i czuć lekkość.
Pomagam słuchać swoich potrzeb.
Pomagam wracać do siebie.

Fundamentem mojej pracy jest głębokie przekonanie, że każda osoba jest ekspertem od swojego życia i tak naprawdę tylko ona wie co tak naprawdę jej w danym momencie trzeba i co jej służy. Przeważnie wymaga to wysiłku, aby odkryć te informacje. 

Jako psycholog i coach wspieram właśnie ten proces. Proces odnajdywania wskazówek, słuchania wewnętrznej mądrości i tworzenia rozwiązań dopasowanych do prawdziwych potrzeb.

Jestem zainspirowana odkryciami neuronauki, podejściem proponowanym przez Internal Family System (IFS) oraz Porozumienie bez przemocy (NVC).  W związku z tym często proponuję korzystanie z odkryć wymienionych dziedzin w trakcie spotkań. 

Skorzystanie ze spotkań ze mną może być dla Ciebie dobrym pomysłem jeśli:
 
– chcesz więcej spokoju, mniej nerwów

– chcesz uprościć swoje życie
 
– czujesz, że jest za dużo napięcia i stresu w Twoim życiu
 
– czujesz, że jeśli dalej będzie tak jak jest, wykończysz się psychicznie i fizycznie
 
– zbyt często masz ochotę rzucić wszystko i wyjechać w …… ( uzupełnij wykropkowane zgodnie z preferencjami)
 
– chcesz wsparcia we wprowadzaniu nowego stylu życia bo wiesz, że stare nawyki łatwo wciągają na dawne ścieżki i wiesz, że skuteczniej będzie dokonać zmiany z czyimś wsparciem
 

Book an appointment with Personnel Calendar using SetMore

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

DLA KOGO COACHING?

 

Definicje:

Według International Coach Federation coaching to kreatywny proces,
który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego
i osobistego potencjału.

Abyś jak najbardziej skorzystać z coachingu, warto:

– choć trochę wierzyć w to, że można dokonać zmiany. Wystarczy nawet mała iskierka nadziei.

– chcieć dokonać zmiany i być gotowym na wysiłek związany z jej wprowadzaniem

– być gotowym na podjęcie działań, eksperymentowanie, ale zarazem pamiętaj proszę, że jeśli rzucanie się na głęboką wodę nie jest Twoim sposobem, można robić to także we własnym tempie, krok po kroku, na tyle na ile jest się gotowym

– wiedzieć, że poza większym zrozumieniem siebie i swojej sytuacji, to działanie (lub zaprzestanie jakiegoś działania) tak naprawdę pomoże Ci w osiągnięciu oczekiwanych efektów

– chcieć lepiej zrozumieć siebie i swoją sytuację

– być otwartym na nowe spostrzeżenia, informacje, sposoby myślenia i zachowania

JAKIE TEMATY SĄ NA COACHING?

Coaching ma na celu wspieranie w tworzeniu rozwiązań i wprowadzaniu zmian. Jest ukierunkowany na działanie, na tu i teraz i na przyszłość. Ważne! zmianą działania jest także zmiana myślenia, która finalnie prowadzi do odczuwania innych emocji i podejmowania odmiennych zachowań.

W trakcie coachingu można zatem pracować z tematami / celami, które zawierają w sobie chęć zmiany / rozwoju i podjęcia działań.

Działanie może być rozumiane na wiele sposobów: jako wprowadzenie nowych zachowań, emocji, sposobów reagowania, sposobów myślenia, zmiana samopoczucia czy zaprzestanie wykonywania czegoś, co nie służy, itp.

Tematy mogą dotyczyć dowolnego obszaru życia (życie zawodowe, osobiste, kariera, pieniądze, hobby, pasje, sport, relacje, zdrowie).

Przykładowe tematy na coaching:

Żyję w ciągłym pędzie i stresie. Chcę wyluzować, ale nie wychodzi mi to.  Ciągle wracam do stanu zdenerwowania i napięcia. Chcę to zmienić.

Czuję się jak w kołowrotku. Mam wrażenie, że zgubiłam w tym pędzie siebie. Chcę zwolnić i inaczej tworzyć swoje życie.

Nie mam już siły i czasu żeby robić więcej, mocniej, bardziej. Doszłam do ściany. Nie widzę rozwiązań. Potrzebuję wsparcia, żeby je znaleźć.

Wiem co jest dla mnie ważne, ale gubię to w codzienności. Masa innych spraw odciąga moją uwagę. Chcę zacząć naprawdę skupiać na tym, co dla mnie ważne.

To jak żyję nie sprawia mi satysfakcji, frajdy. Chcę inaczej, ale samej jest mi trudno to zmienić.

Czuję, że nie żyję w zgodzie ze sobą. Chcę znaleźć sposób jak to zmienić.

JAK WYGLĄDA SESJA COACHINGOWA?

Sesja coachingowa trwa około 60 minut, zależnie od potrzeb danego dnia.

W trakcie rozmowy skupiamy się na wybranym przez Ciebie temacie. Ja poprzez zadawanie pytań, uważne słuchanie, obserwacje, informacje zwrotne i dzielenie się swoją wiedzą pomagam Ci lepiej zrozumieć swoją sytuację, łączyć kropki, znajdować swoje mocne strony i obszary do rozwoju, tworzyć rozwiązania i służące Ci sposoby działania, myślenia.

Każda sesja wygląda nieco inaczej, ponieważ zawsze podążam za Twoimi potrzebami dostosowując do nich przebieg spotkania. Jednocześnie występują w niej pewne stałe elementy, czasem w nieco innej kolejności, niż ta przedstawiona poniżej:

1.Przedstawiasz jakim tematem/celem chcesz się zająć w trakcie danej sesji (na każdej sesji pracuje się nad jednym tematem).

2. Dokładnie przyglądamy się tematowi. Sprawdzasz, czy to jest na pewno to, czym potrzebujesz się na ten moment zająć i ostatecznie decydujesz nad czym będziesz pracować w trakcie tej sesji.

3. Określasz jakich efektów oczekujesz w kontekście tematu. Umawiamy się także na określony efekt tej sesji.

4. Praca nad tematem. W głównej mierze jest to rozmowa, którą prowadzę w odpowiedzi na bieżące potrzeby tak, aby zbliżać się do oczekiwanych efektów. Zawsze to co robię ma na celu wsparcie w uzyskiwaniu dostępu do nowych informacji, pomysłów, doświadczeń, perspektyw, emocji, które pomagają uzyskać upragnione efekty. Czasem w trakcie sesji eksperymentujemy także z nowymi zachowaniami.

5. Sprawdzasz co nowe odkrycia znaczą dla Ciebie i Twojego tematu i jak współgrają z Twoją sytuacją życiową.

6. Tworzysz plan działania uwzględniając uzyskane w trakcie sesji nowe informacje. Planujesz co, kiedy, jak wdrożysz i jak będziesz się wspierać w realizacji planu.

7. Zakończenie sesji. Sprawdzamy jak spełniła Twoje oczekiwania i w jakim stopniu osiągnęłaś oczekiwany efekt.

W trakcie sesji, na bieżąco, sporządzam Twoimi słowami notatki dla Ciebie, które w formie skanu / zdjęcia przesyłam po sesji.

JAK WYGLĄDA PROCES COACHINGOWY?

Proces coachingowy jest zaplanowaną serią spotkań coachingowych. Ma służyć pewnemu większemu, ogólnemu tematowi/celowi.

Spotkania odbywają się przeważnie co 1-2 tygodnie.

Liczbę spotkań określasz Ty. Decydujesz także kiedy przerwać proces. Możesz to zrobić w dowolnym momencie.

Jeżeli przed rozpoczęciem procesu określisz jakimi tematami będziesz się zajmować, możesz je i tak dowolnie zmieniać w trakcie procesu, jeśli uznasz, że to będzie dla Ciebie najlepsze. Decydujesz nad czym chcesz pracować w danym momencie.

JEDNA SESJA CZY PROCES?

Pojedyncza sesja coachingowa może przynieść pozytywny efekt,  szczególnie jeśli temat jest prosty i potrzebujesz na szybko przyjrzeć się czemuś konkretnemu.

Wprowadzanie znaczących zmian wymaga jednak czasu. Chociażby analizując działanie mózgu można zauważyć, że wytworzenie i utrwalenie nowych połączeń nerwowych (nowe sposoby działania, myślenia, reagowania) wymaga wielu powtórzeń. Dodatkowo dotychczasowe połączenia nerwowe działają szybciej i są łatwiej aktywowane, dlatego początek tworzenia nowego często jest sabotowany przez stare. Przydatne jest więc regularne wsparcie w utrzymaniu nowego kierunku.

Coaching „dzieje się” pomiędzy sesjami, ponieważ celem coachingu jest wypracowanie przez Ciebie nowych rozwiązań, które będziesz wprowadzać w życie. Zatem czas pomiędzy sesjami jest okresem, kiedy sprawdzasz jak wypracowane rozwiązania sprawdzają się w życiu.

Jak pokazuje doświadczenie coaching jest najskuteczniejszy jeśli jest prowadzony w formie regularnych spotkań co około 1-2 tygodnie przez okres co najmniej 3 miesięcy.

JAKIMI METODAMI PRACUJĘ?

Swoją praktykę opieram na standardach wypracowanych przez ICF. Jeśli chcesz poznać kluczowe kompetencje coachingowe, których używam oraz kodeks etyczny, którym się kieruję, zapraszam na https://icf.org.pl/kompetencje/  i  https://icf.org.pl/kodeks-etyczny/

Coaching to kreatywny proces i często konkretna metoda pracy powstaje w trakcie spotkania i wynika z aktualnych potrzeb. Wszystko co robię ma na celu wsparcie Cię w uzyskiwaniu dostępu do nowych informacji, pomysłów, doświadczeń, perspektyw, emocji, które wesprą Cię w drodze do upragnionych efektów.

Swoją praktykę opieram na wiedzy i umiejętnościach wyniesionych z kompleksowego szkolenia coachingowego akredytowanego przez ICF (ACTP ICF) oraz na wiedzy dostarczanej przez psychologię oraz neuronaukę. Bliskie jest mi podejście prezentowane także przez IFS i NVC.

Przeważająca część sesji to rozmowa, w której zadaję pytania oraz uważnie i aktywnie słucham. Kładę duży nacisk na tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, zaufania, spokoju, otwartości tak, aby w trakcie spotkania klient mógł być naprawdę sobą. W trakcie prowadzenia sesji korzystam z następujących metod:

– aktywnie słucham, z dużą ciekawością i pełną akceptacją

– zadaję trafne pytania, które wspierają w pomyśleniu o czymś w nowy sposób i w udzieleniu sobie wartościowych odpowiedzi

– odzwierciedlam reakcje i słowa, dzięki  czemu można z moim wsparciem zobaczyć siebie

– za Twoją zgodą dzielę się swoją wiedzą, jeśli uznam, że może to być dla Ciebie przydatne

– czasem, jeśli ktoś chce, posługuję się obrazem np. wykorzystując metaforyczne karty, zdjęcia, elementy będące dookoła, co służy pobudzeniu wyobraźni i złapaniu innej perspektywy

– za Twoją zgodą zapraszam do różnych eksperymentów jak np. wejście w cudzą perspektywę, odegranie scenki, zrobienie jakiegoś ćwiczenia

– za Twoją zgodą mogę również dzielić się informacją zwrotną czy swoimi skojarzeniami i odczuciami

– wykorzystuję swoją intuicję, wspieraną przez moje wykształcenie psychologiczne i coachingowe

– w trakcie sesji tworzę dla Ciebie notatki, które po każdej sesji przesyłam w formie skanu

JAKICH STANDARDÓW PRZESTRZEGAM?

Swoją praktykę opieram na standardach wypracowanych przez ICF. Jeśli chcesz poznać kluczowe kompetencje coachingowe, których używam oraz kodeks etyczny, którym się kieruję, zapraszam na https://icf.org.pl/kompetencje/  i  https://icf.org.pl/kodeks-etyczny/

Zgodnie z rekomendacją ICF korzystam z superwizji. Pomaga mi to rozwijać się jako coach i dbać o jakość świadczonych usług.

JAK WYGLĄDA WĘDRÓWKA COACHINGOWA W GÓRACH?

Gabinet zamieniamy na góry.

Wędrówka coachingowa w górach posiada te same elementy stałe co standardowa sesja coachingowa, wymienione w odpowiedzi na pytanie „Jak wygląda sesja coachingowa”. No, może poza bieżącym notowaniem przeze mnie dla klienta, które z przyczyn technicznych jest często niemożliwe.

Główną różnicą jest bycie w trakcie pracy coachingowej w górach i w naturze oraz dodanie aktywności fizycznej, którą jest wędrowanie. To dodatkowo pomaga złapać nową energię i spojrzeć na swój temat świeżą głową.

W trakcie coachingu w górach czerpie się z doświadczeń, które przynosi droga. Ze świata gór, natury i z własnych przeżyć towarzyszących wędrówce.

Wędrówka trwa dłużej niż standardowa sesja coachingowa. Dostarcza więcej przestrzeni na pogłębianie refleksji i na eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami jeszcze w trakcie wędrowania.  Moim zdaniem w trakcie wędrówki coachingowej w górach doświadcza się więcej niż w trakcie regularnej sesji coachingowej.

INNE FORMY WSPARCIA - CO DLA KOGO?

Coaching nie jest receptą na wszystko. Wspiera wprowadzanie zmian i osiąganie upragnionych efektów w oparciu o własne zasoby i nowe informacje i odkrycia uzyskane na swój temat. Coaching jest zatem zwrócony w stronę osób, które wiedzą, że chcą poszukać w sobie odpowiedzi na swoje pytania oraz które mają możliwość znaleźć w sobie siłę do podjęcia wysiłku wprowadzania zmian.

Warto odpowiedzieć sobie jaka jest moja motywacja i czego dokładnie potrzebuję na ten moment. Poniżej przedstawiam skrótowo na jakie potrzeby odpowiadają inne formy wsparcia.

Psychoterapia

Osoba, która potrzebuje zrozumieć swoją przeszłość / ma trudności z codziennym funkcjonowaniem / odczuwa silne, trudne emocje przez większą część czasu i chce złagodzenia swojego cierpienia, otrzyma zapewne najlepszą pomoc u psychoterapeuty lub psychiatry.

Psychoedukacja

Osoba, której bardzo zależy na otrzymaniu  wytłumaczenia, dlaczego w jej życiu jest tak a nie inaczej, chce wyjaśnienia jak działają mechanizmy, które wpływają na jej funkcjonowanie, uzyska pomoc od psychologa lub psychoterapeuty.

Mentoring

Osoba, która chce merytorycznego wsparcia na swojej ścieżce np. kariery zawodowej / sportowej, możliwe, że najbardziej skorzysta ze wsparcia mentora.

Doradztwo

Przykładowo osoba, która potrzebuje konkretnych rad jak np. założyć własną działalność w kontekście formalności, znajdzie pomoc u doradcy podatkowego lub biznesowego

Kurs, szkolenie, warsztat

Osoba, która lubi pracę w grupie albo chce zdobyć nową wiedzę i umiejętności dotyczące konkretnego zagadnienia, np. dotyczące asertywności, skorzysta zapewne najbardziej z udziału w dedykowanym asertywności szkoleniu, warsztacie czy kursie.