fot. Aneta Bejnar

Przewodnictwo tatrzańskie

Pierwsze wzmianki o przewodnictwie tatrzańskim pochodzą z XVI w. Od tego czasu przewodnik z początkowego polowaca (po pańskiemu kłusownika), który dzięki swemu "fachowi" znał Tatry jak własną kieszeń i pokazywał "dólnym" jak się dostać, tam gdzie chcą, ewoluował w wykwalifikowanego specjalistę pasjonata, po kursach, szkoleniach i egzaminach.

Obecną rolę przewodnika tatrzańskiego rozumiem czworako:

Opiekun

Zapewnia bezpieczeństwo. Dobiera trasę odpowiednią do możliwości, potrzeb i aktualnych warunków pogodowych. Jest w stanie odpowiednio reagować na dynamicznie zmieniające się warunki.

Inspirator

Inspiruje do spojrzenia na Tatry nowymi oczami. Zaznajamia z historią danego miejsca, dzięki czemu można przenieść się w zupełnie inne czasy. Wyjaśnia mechanizmy i prawa jakimi rządzi się natura, przez co zaczyna się lepiej rozumieć to, na co się patrzy. Dzieli się wiedzą, poszerza świadomość, sprawia, że można obcować z górami na całkiem nowy sposób.

Strażnik

Chroni świat, w który wprowadza. Uświadamia na temat zasad, jakimi rządzi się natura. Uczy w jaki sposób w niej przebywać, aby jej nie krzywdzić.

Partner

Towarzyszy w wędrówce. Pomaga w potrzebie. Wspiera wiedzą, doświadczeniem ale i życzliwym słowem. Potrafi słuchać. Dzieli się swoją pasją, doświadczeniem ale równocześnie z pokorą jest otwarty na nowe. Dba o to, aby czas spędzony z nim w górach był wartościowy, przyjemny, dobry i ciekawy.

Jeżeli myślisz, że wędrówka z przewodnikiem tatrzańskim mogłaby być dla Ciebie fajnym doświadczeniem, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Znajdź mnie na: