Po co coaching?

Coaching to proces, który wspiera znajdowanie swojej wewnętrznej mocy.

Jako coach pomagam ludziom znaleźć swoją wewnętrzną moc. Moc, którą można wykorzystać w dowolnym obszarze życia. Która dodaje skrzydeł, pomaga zaopiekować się sobą i tworzyć życie, które się po prostu lubi. W trakcie coachingu wspieram w budowaniu wiary w siebie, uzyskiwaniu lepszego zrozumienia swojej sytuacji, tworzeniu najlepiej dopasowanych rozwiązań oraz w stawianiu kolejnych kroków na drodze do celu i upragnionych efektów. Jestem obok na dobre i na złe. W pełni obecna, akceptująca, wpierająca.
 

W trakcie coachingu to Ty określasz skąd dokąd chcesz iść. Ja jestem jak kompas. Pomagam utrzymać upragniony kierunek. Jestem jak ekwipunek, który służy wędrowcowi. Jeśli potrzeba staję się latarką, która oświetla drogę by móc się jej lepiej przyjrzeć, zobaczyć więcej, poczuć się bezpieczniej. Mogę być jak lustro, które pozwoli zobaczyć siebie dokładnie, bez zniekształceń. Mogę być też mapą bez legendy, która pokazuje różne kształty ale nie nazywa tego, co widać. To Ty nadajesz znaczenie obiektom na mapie i w oparciu o to decydujesz gdzie iść.

Z moim wsparciem szukasz w sobie ( w swoich doświadczeniach, wartościach, potrzebach, umiejętnościach, zasobach, talentach, myślach, emocjach, przekonaniach ) odpowiedzi co robić, żeby osiągnąć zamierzony efekt w najlepszy dla siebie sposób. Dzięki temu wymyślone przez Ciebie rozwiązania współgrają z Tobą i pasują do Twojej niepowtarzalnej sytuacji.

Definicje:

Według International Coach Federation coaching to kreatywny proces, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. Definicję tę szerzej omówiłam w filmie, który znajdziecie TUTAJ.

Zapraszam także do spojrzenia na coaching z mojej górskiej perspektywy. W innym nagraniu, które znajdziecie TUTAJ, tłumaczę co to coaching na podstawie metafory górskiej wędrówki.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

DLA KOGO COACHING?

Coaching wspiera proces realizowania celów i osiągania zamierzonych efektów. Wspiera w budowaniu jak najlepszego zrozumienia siebie, swojej sytuacji. Pomaga łączyć kropki. Dzięki temu możliwe staje się stworzenie rozwiązań najlepiej dopasowanych do danej sytuacji.

Podstawą coachingu jest założenie, że to Ty jesteś ekspertem od swojego życia i tylko Ty masz dostęp do wiedzy na temat najlepszych dla Ciebie rozwiązań. Jako coach wspieram Cię w dotarciu do tych pomysłów.

W związku z tym w coachingu nie ma miejsca na dawanie rad ani edukację. Czyli dla przykładu osoby, które potrzebują konkretnych rad jak np. prowadzić biznes otrzymają zapewne lepszą pomoc od doradcy biznesowego.

Abyś mogła jak najbardziej skorzystać z coachingu, warto abyś:

– wierzyła w to, że możesz dokonać zmiany

– chciała dokonać zmiany i była gotowa na wysiłek związany z jej wprowadzaniem

– była gotowa na podjęcie działań

– wiedziała, że większe zrozumienie siebie i swojej sytuacji pomoże Ci w osiągnięciu oczekiwanych efektów

– chciała lepiej zrozumieć siebie i swoją sytuację

– była otwarta na nowe spostrzeżenia, informacje, sposoby myślenia i zachowania

JAKIE TEMATY SĄ NA COACHING?

Coaching ma na celu wspieranie w tworzeniu rozwiązań i wprowadzaniu zmian. Jest ukierunkowany na działanie i na przyszłość.

W trakcie coachingu można zatem pracować z tematami / celami, które zawierają w sobie chęć zmiany i podjęcie działań.

Działanie może być rozumiane na wiele sposobów: jako wprowadzenie nowych zachowań, sposobów reagowania, sposobów myślenia, zmiana samopoczucia czy zaprzestanie wykonywania czegoś, co nie służy, itp.

Tematy mogą dotyczyć dowolnego obszaru życia (życie zawodowe, osobiste, kariera, pieniądze, hobby, pasje, sport, relacje, zdrowie).

Przykładowe tematy na coaching:

Chcę ruszyć ze swoją firmą i potrzebuję do tego więcej odwagi.

Mam dylemat czy zmieniać pracę czy nie. Chcę podjąć decyzję, co dalej robić.

Czuję, że nie żyję w zgodzie ze sobą. Chcę znaleźć sposób jak to zmienić.

Chcę połączyć pasję z pracą ale nie wiem do końca jak się za to zabrać.

Wiem, że ruch mi służy ale ciężko mi zebrać się na trening. Chcę mieć więcej motywacji do ćwiczeń.

JAK WYGLĄDA SESJA COACHINGOWA?

Sesja coachingowa trwa około 60-90 minut, zależnie od potrzeb.

Każda sesja wygląda nieco inaczej, ponieważ zawsze podążam za Twoimi potrzebami dostosowując do nich przebieg spotkania. Jednocześnie występują w niej pewne stałe elementy, czasem w nieco innej kolejności, niż ta przedstawiona poniżej:

1.Klient przedstawia jakim tematem/celem chce się zająć w trakcie danej sesji (na każdej sesji pracuje się nad jednym tematem).

2. Dokładne przyjrzenie się tematowi. Klient sprawdza, czy to jest na pewno to, czym potrzebuje się na ten moment zająć i ostatecznie decyduje nad czym będzie pracować w trakcie tej sesji.

3. Klient określa jakich efektów oczekuje w kontekście tematu. Umawiamy się także na określony efekt tej sesji.

4. Praca nad tematem. W głównej mierze jest to rozmowa, którą prowadzę w odpowiedzi na bieżące potrzeby klienta tak, aby zbliżał się do oczekiwanych efektów. Zawsze to co robię ma na celu wsparcie klienta w uzyskiwaniu dostępu do nowych informacji, pomysłów, doświadczeń, perspektyw, emocji, które wesprą go w drodze do upragnionych efektów.

5. Klient sprawdza co nowe odkrycia znaczą dla niego i jego tematu i jak rezonują z jego sytuacją życiową.

6. Klient tworzy plan działania uwzględniając uzyskane w trakcie sesji nowe informacje. Planuje co, kiedy, jak wdroży i jak będzie się wspierać w realizacji planu.

7. Zakończenie sesji. Sprawdzenie jak spełniła oczekiwania klienta i w jakim stopniu osiągnął oczekiwany efekt.

W trakcie sesji, na bieżąco, sporządzam notatki ze słów klienta, które oddaje mu na koniec sesji.

JAK WYGLĄDA WĘDRÓWKA COACHINGOWA W GÓRACH?

Gabinet zamieniamy na góry.

Wędrówka coachingowa w górach posiada te same elementy stałe co standardowa sesja coachingowa, wymienione w odpowiedzi na pytanie “Jak wygląda sesja coachingowa”. No, może poza bieżącym notowaniem przeze mnie dla klienta, które z przyczyn technicznych jest często niemożliwe.

Główną różnicą jest bycie w trakcie pracy coachingowej w górach i w naturze oraz dodanie aktywności fizycznej, którą jest wędrowanie. To dodatkowo pomaga złapać nową energię i spojrzeć na swój temat świeżą głową.

W trakcie coachingu w górach czerpie się z doświadczeń, które przynosi droga. Ze świata gór, natury i z własnych przeżyć towarzyszących wędrówce.

Wędrówka trwa dłużej niż standardowa sesja coachingowa. Dostarcza więcej przestrzeni na pogłębianie refleksji i na eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami jeszcze w trakcie wędrowania.  Moim zdaniem w trakcie wędrówki coachingowej w górach doświadcza się więcej niż w trakcie regularnej sesji coachingowej.

JAK WYGLĄDA PROCES COACHINGOWY?

Proces coachingowy jest zaplanowaną serią spotkań coachingowych. Ma służyć pewnemu ogólnemu tematowi/celowi klienta.

Spotkania odbywają się przeważnie co 2-3 tygodnie.

Liczbę spotkań określa klient. Decyduje on także kiedy przerwać proces. Może to zrobić w dowolnym momencie.

Jeżeli klient przed rozpoczęciem procesu określił jakimi tematami będzie chciał się zajmować, może je dowolnie zmieniać w trakcie procesu, jeśli uzna, że to będzie dla niego najlepsze. Klient decyduje nad czym chce pracować w danym momencie.

JEDNA SESJA CZY PROCES?

Pojedyncza sesja coachingowa może przynieść pozytywny efekt,  szczególnie jeśli temat nie jest bardzo złożony i klient potrzebuje na szybko przyjrzeć się czemuś konkretnemu.

Wprowadzanie znaczących zmian wymaga jednak czasu. Chociażby analizując działanie mózgu można zauważyć, że wytworzenie i utrwalenie nowych połączeń nerwowych (nowe sposoby działania, myślenia, reagowania) wymaga wielu powtórzeń. Dodatkowo dotychczasowe połączenia nerwowe działają szybciej i są łatwiej aktywowane, dlatego początek tworzenia nowego często jest sabotowany przez stare. Przydatne jest więc regularne wsparcie w utrzymaniu nowego kierunku.

Coaching “dzieje się” pomiędzy sesjami, ponieważ celem coachingu jest wypracowanie przez klienta nowych rozwiązań, które będzie wprowadzał w życie. Zatem czas pomiędzy sesjami jest okresem, kiedy klient sprawdza jak wypracowane rozwiązania sprawdzają się w życiu.

Jak pokazuje doświadczenie i badania coaching jest najskuteczniejszy jeśli jest prowadzony w formie  regularnych spotkań co około 2-3 tygodnie przez okres kilku miesięcy.

JAKIMI METODAMI PRACUJĘ?

Swoją praktykę opieram na standardach wypracowanych przez ICF. Jeśli chcesz poznać kluczowe kompetencje coachingowe, których używam oraz kodeks etyczny, którym się kieruję, zapraszam na https://icf.org.pl/kompetencje/  i  https://icf.org.pl/kodeks-etyczny/

Coaching to kreatywny proces i często konkretna metoda pracy powstaje w trakcie spotkania i wynika z aktualnych potrzeb klienta. Wszystko co robię ma na celu wsparcie klienta w uzyskiwaniu dostępu do nowych informacji, pomysłów, doświadczeń, perspektyw, emocji, które wesprą go w drodze do upragnionych efektów.

Swoją praktykę opieram na wiedzy i umiejętnościach wyniesionych z kompleksowego szkolenia coachingowego akredytowanego przez ICF (ACTP ICF) oraz na wiedzy dostarczanej przez psychologię i neurobiologię.

Przeważająca część sesji to rozmowa, w której zadaję klientowi pytania, których sam sobie dotychczas nie zadał, dzięki czemu może uzyskać nowe informacje na interesujący go temat. Kładę duży nacisk na tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, zaufania, spokoju, otwartości tak, aby klient w trakcie spotkania ze mną mógł być naprawdę sobą. W trakcie prowadzenia sesji korzystam z następujących metod:

– aktywnie słucham, z dużą ciekawością i pełną akceptacją świata klienta

– zadaję pytania, które wspierają klienta w pomyśleniu o czymś w nowy sposób i w udzieleniu sobie wartościowych odpowiedzi

– odzwierciedlam reakcje i słowa klienta aby mógł z moim wsparciem zobaczyć siebie

– czasem, jeśli Klient chce, posługuję się obrazem np. wykorzystując metaforyczne karty, zdjęcia, elementy będące dookoła, co służy pobudzeniu wyobraźni i złapaniu innej perspektywy

– jeżeli Klient chce, zapraszam do różnych eksperymentów jak np. wejście w cudzą perspektywę, odegranie scenki, zrobienie jakiegoś ćwiczenia

– za zgodą Klienta mogę również dzielić się informacją zwrotną czy swoimi skojarzeniami i odczuciami

– wykorzystuję swoją intuicję, wspieraną przez wykształcenie psychologiczne, coachingowe i górskie doświadczenie

– w trakcie sesji tworzę dla klienta notatki, które oddaję mu po każdym spotkaniu

JAKICH STANDARDÓW PRZESTRZEGAM?

Swoją praktykę opieram na standardach wypracowanych przez ICF. Jeśli chcesz poznać kluczowe kompetencje coachingowe, których używam oraz kodeks etyczny, którym się kieruję, zapraszam na https://icf.org.pl/kompetencje/  i  https://icf.org.pl/kodeks-etyczny/

Zgodnie z rekomendacją ICF korzystam z superwizji. Pomaga mi to rozwijać się jako coach i dbać o jakość świadczonych usług.

INNE FORMY WSPARCIA - CO DLA KOGO?

Coaching nie jest receptą na wszystko. Wspiera realizację celów i osiąganie upragnionych efektów w oparciu o zasoby klienta i jego odkrycia na temat siebie i swojej niepowtarzalnej sytuacji. W coachingu nie ma więc miejsca na rady i edukację.

Warto odpowiedzieć sobie jaka jest moja motywacja i czego dokładnie potrzebuję na ten moment. Poniżej przedstawiam skrótowo na jakie potrzeby klienta odpowiadają inne formy wsparcia.

Doradztwo

Przykładowo osoba, która potrzebuje konkretnych rad jak np. prowadzić biznes, znajdzie pomoc u doradcy biznesowego.

Psychoterapia

Osoba, która potrzebuje zrozumieć swoją przeszłość / ma trudności z codziennym funkcjonowaniem / odczuwa silne, trudne emocje przez dużą część czasu i chce złagodzenia swojego cierpienia, otrzyma zapewne najlepszą pomoc u psychoterapeuty lub psychiatry.

Psychoedukacja

Osoba, której bardzo zależy na otrzymaniu  wytłumaczenia, dlaczego w jej życiu jest tak a nie inaczej, chce wyjaśnienia jak działają mechanizmy, które wpływają na jej funkcjonowanie, uzyska pomoc od psychologa lub psychoterapeuty.

Mentoring

Osoba, która chce merytorycznego wsparcia na swojej ścieżce np. kariery, możliwe, że najbardziej skorzysta ze wsparcia mentora.

Kurs, szkolenie, warsztat

Osoba, która lubi pracę w grupie albo chce zdobyć nową wiedzę i umiejętności dotyczące konkretnego zagadnienia, np. dotyczące asertywności, skorzysta zapewne najbardziej z udziału w dedykowanym asertywności szkoleniu, warsztacie czy kursie.